Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiemstomatolog radom

stomatolog radom

Ortodoncja

Ortodoncja  
Fotolia_33394614_XS
Piękny uśmiech to marzenie każdego z nas. Jest on atutem zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Jeszcze do niedawna ortodoncja była rozumiana jako profilaktyka i korygowanie wad wymowy. Dzisiaj w tej specjalności dokonał się olbrzymi rozwój, leczenie wad zgryzu to również wyzwanie dla osób dorosłych. Od lekarzy ortodontów oczekuje się nie tylko dobrych wyników leczenia, ale przede wszystkim poprawy estetyki wyglądu. Współczesna ortodoncja dysponuje różnorodnymi aparatami.

Dlaczego powinno się leczyć wady zgryzu?
 
- poprawiamy wygląd i estetykę twarzy
- niewłaściwe ułożenie zębów przyspiesza stopniową ich utratę z kości i dziąseł
- zęby stłoczone, nieprawidłowo umiejscowione są narażone na ścieranie, a co za tym idzie utratę ich w późniejszym okresie
- nieprawidłowe stosunki przestrzenne między zębami obu łuków zębowych wpływają na zmiany patologiczne w stawie skroniowo – żuchwowym
- poprawiamy wymowę
- opóźniamy starzenie się twarzy
-  prawidłowo ustawione zęby jesteśmy w stanie skuteczniej oczyścić w warunkach domowych, a co za tym idzie zmniejsza się skłonność do próchnicy, odkładania się kamienia nazębnego oraz występowania chorób przyzębia.
 
Aparaty stałe są przyklejane specjalnym klejem, w zależności od rodzaju aparatu do wewnętrznej lub zewnętrznej strony zębów. Składają się z zamków oraz pierścieni lub tub, które zakładane są na zęby trzonowe. Między zamkami a pierścieniami przebiega drut, który jest systematycznie wymieniamy. 

1

Legenda:
1 - zamek, 2 - ligatura, 3 – łuk
 
W zależności od potrzeb estetycznych pacjenta polecane są różne rodzaje aparatów:

2Aparat metalowy:

- zamki metalowe w kolorze srebrnym
- możliwość noszenia kolorowych gumek
- elementy aparatu metalowego są antyalergiczne
- zamki są niewielkich rozmiarów
- wysoka trwałość materiałów
 
 
 
 
 
3Aparat porcelanowy:

- aparaty o wysokiej estetyce
- zamki są prawie niewidoczne, przez co aparat jest bardziej dyskretny
- zamki są koloru mlecznego – kolor zbliżony do koloru naturalnego zęba
- duża wytrzymałość zamków i precyzja działania
 
 
 


 
4Aparat samoligaturujący - system Damon

- innowacyjna technika leczenia ortodontycznego
- zamki są bezligaturowe, indywidualnie dobierane do każdego pacjenta
- zaawansowane technologicznie łuki
- mechanizm poślizgowy, zmniejsza nacisk na zęby
- w większości przypadków nie ma potrzeby usuwania zębów oraz stosowania aparatów rozrywających szew podniebienny
- krótszy czas leczenia
- mniej wizyt kontrolnych
- łatwiejsza higiena, gdyż aparaty nie mają elastycznych ligatur.
 

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?
 

Pierwsza wizyta konsultacyjna
 
Na pierwszej wizycie zrobione zostają wyciski, z których technik wykonuje modele gipsowe szczęki i żuchwy oraz kolorowe zdjęcia zębów i twarzy. Są one potrzebne do ustalenia planu leczenia, a jednocześnie są miłą niespodzianką, kiedy przy zdjęciu aparatu ortodonta może przypomnieć pacjentowi, jak wyglądał przed leczeniem.
Przed kolejną wizytą ortodonta wnikliwie analizuje fotografie, modele i zdjęcia rentgenowskie
– panoramiczne i cefalometryczne. Są one podstawą do przygotowania planu leczenia i do podjęcia decyzji o ewentualnym usunięciu zębów.
 

 
Druga wizyta
 
Na następnym spotkaniu przedstawiony zostaje plan leczenia i jeśli pacjent go zaakceptuje, to przystępujemy założenia aparatu.
 
Dalsze leczenie
 

Kolejne wizyty następują po sobie w odstępach 4-6 tygodniowych. Wydłużanie czasu pomiędzy wizytami bez konsultacji z ortodontą prowadzącym ma wpływ na wydłużenie czasu leczenia. Czas ten zależny jest od rodzaju wady ortodontycznej i trwa średnio 1,5 roku.

Retencja
 

Gdy leczenie ortodontyczne  zakończyło się sukcesem, lekarz ortodonta  zdejmuje aparat. Dla utrzymania wyniku leczenia stosuje się aparaty retencyjne: na dolny i górnych zębach zostają przyklejone druciki utrzymujące ich pozycję, a na zębach górnych (czasem i dolnych) należy nosić aparat zdejmowany.

Dbając o zadowolenie naszych pacjentów oraz ich piękny uśmiech nasz gabinet przygotował specjalną ofertę na zakończenie leczenia ortodontycznego. 20 % zniżki na zabiegi scalingu, piaskowanie, lakierowanie oraz wybielanie zębów. 
 

Polecamy