Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiemstomatolog radom

stomatolog radom

Profilaktyka


Profilaktyka

Lepiej zapobiegać niż leczyć to prawda znana już od wieków. Profilaktyka jest jednym z najważniejszych działów stomatologii. Systematyczne wizyty kontrolne pozwolą zachować wspaniały uśmiech przez całe życie i oszczędzić niepotrzebnego stresu związanego z poważnym interwencjami dentystycznymi. Dwa razy do roku powinniśmy odwiedzić dentystę i sprawdzić stan naszej jamy ustnej.
W trakcie takiej wizyty oprócz wykluczenia próchnicy lekarz skontroluje również poprawność mycia zębów i udzieli wielu cennych porad.


Fotolia_50028336_XSDziałania profilaktyczne obejmują:

- Systematyczne przeglądy u stomatologa (co 6 miesięcy)
- Lakierowanie zębów lakierem fluorowym
- Lakowanie
- Profesjonalne czyszczenie:
- scaling
- piaskowanie
- Wskazówki dotyczące żywienia
- Instruktarz higieny jamy ustnej obejmujący wybór odpowiedniej szczoteczki, preparatów oraz nici dentystycznych.

Lakierowanie

Jest to najpopularniejszy zabieg profilaktyczny. Fluor wzmacnia szkliwo zębów i zmniejsza ich podatność na próchnicę. Fluoryzację zaleca się powtarzać 2 razy w roku. U osób ze skłonnościami do próchnicy, co 3 miesiące. Zabieg ten powinien być poprzedzony dokładnym oczyszczeniem zębów ze złogów, osadu i kamienia.

Scaling

Usuwanie kamienia przy użyciu aparatu ultradźwiękowego. Kamień pod wpływem, drgającej końcówki odpada od powierzchni zębów.

Piaskowanie

Osad po kawie, papierosach czy herbacie usuwany jest przez specjalny proszek wydmuchiwany pod ciśnieniem na powierzchnię zębów. Zostają one bardzo dokładnie oczyszczone. Po piaskowaniu zęby są polerowane pastami o różnej gradacji, co zapobiega ponownemu odkładaniu się osadu.

Lakowanie

Podczas lakowania bruzdy zęba pokrywamy zwykle rzadkim kompozytowym płynem, który wnika w szczeliny zęba i zabezpiecza je przed wnikaniem bakterii i próchnicą. Lakujemy zęby zaraz po ich wyrośnięciu. Polecamy ten zabieg szczególnie u dzieci, które miały próchnicę w zębach mlecznych i nie opanowały wystarczająco techniki mycia zębów. Rezygnujemy z lakowania u dzieci, które nie miały próchnicy i dobrze opanowały mycie oraz przestrzegają diety niskocukrowej.
 

Polecamy